Drukuj

Historia okularów sięga XIII wieku. Wtedy pierwszy raz pojawiły się dwie soczewki w jednej oprawie. Natomiast pierwsze okulary z dwoma ramionami zaczepionymi za uszy (zausznikami) wynalazł 1727 roku londyński optyk Edward Scarlet. Choć sama koncepcja oprawy okularowej od tego czasu nie uległa zmianie, to współczesne wymogi użytkowe i jakościowe w stosunku do opraw jak i do samych soczewek są bardzo wysokie.

 

Podczas wybierania okularów należy uwzględnić tryb życia czyli momenty w jakich będziemy okularów korzystać oraz wadę wzroku.

Najistotniejsze w wybieraniu okularów jest zapewnienie sobie komfortowego widzenia. Na ten komfort wpływają dobrze dobrane soczewki okularowe, odpowiadające wadzie wzroku oraz tak dobrane oprawki aby nie były ciężarem dla nosa.

Dobór mocy szkieł zależy przede wszystkim od optometrysty bądź lekarza okulisty, którzy badają wzrok. Następnym krokiem wybierania okularów jest optymalne dostosowanie soczewek pod względem ich konstrukcji i materiału z którego są wykonane.

Podczas wyboru konstrukcji szkieł uwzględnia się przede wszystkim przepisaną moc. Przy szkłach z dużymi mocami ujemnymi lub dodatnimi polecane są konstrukcje o podwyższonym indeksie czyli wycieniane (więcej informacji w dziale ‘Dla Wymagających’). Natomiast jeśli potrzebne są jedne okulary do chodzenie i do czytania polecane są konstrukcje dwuogniskowe lub wieloogniskowe (więcej informacji w dziale ‘Konstrukcja’).

Wybierając materiał soczewki a z tym ich różne właściwości warto uwzględnić tryb pracy oraz moment noszenia okularów. Niektóre zawody np. spawacz wymagają szkieł odpornych na iskry czyli mineralnych. Natomiast w pracy przy komputerze polecane są soczewki organiczne ze względu na swą małą wagę (więcej informacji w dziale ‘Materiał).

Ważną cechą okularów są także powłoki w jakie wyposażone są soczewki. Wybierając rodzaj powłoki istotny jest, jak w przypadku materiału, tryb naszego życia czyli sytuacje w jakich nosimy okulary. Im powłoka antyrefleksyjna jest grubsza tym soczewka mniej się rysuje i łatwiej czyści (więcej informacji w dziale ‘Powłoki’).

Ważnym aspektem jest również kolor szkieł. Soczewki okularowe mogą być:

Najczęściej stosujemy soczewki białe ponieważ są one uniwersalne. Sprawdzają się zarówno w okularach do chodzenia (wyposażone w powłoki antyrefleksyjne odcinają niebezpieczne dla oka promieniowanie UV) jak i do czytania.

Natomiast gdy potrzeba dodatkowej ochrony przed ostrym światłem słonecznym lub światłem odbitym od śniegu w zimowe dni dobrym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe. Soczewki fotochromowe dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, rozjaśniając się i przyciemniając z niesamowitą szybkością, w zależności od natężenia światła. Pozwala to na noszenie okularów przez cały dzień, bez konieczności zmiany ich na okulary przeciwsłoneczne, bądź odwrotnie. Soczewki fotochromowe w zależności od ilości promieniowania UV zmieniają swoje zabarwienie, ułatwiając korzystanie z okularów zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom nadwrażliwym na światło słoneczne. Dodatkowo w każdym stadium zaciemnienia zapewniają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

1_1

Przed nadmiarem światła możemy również chronić nasz wzrok stosując soczewki korekcyjne barwione. Soczewki mogą być barwione na jednolity kolor na całej swej powierzchni jak również mogą posiadać zabarwienie gradalne. Możliwość wyboru rodzaju zabarwienia pozwala osoba z wadą wzroku nosić okulary przeciwsłoneczne, które stają się elementem ozdobnym, elementem własnego image'u bez względu na korekcje.

barw_2 barw_1

 

Ostatnim etapem podczas kupowania okularów jest wybór oprawek.

Oprawki okularowe muszą łączyć w sobie kilka ważnych funkcji:

Nowoczesne technologie umożliwiają wykonanie okularów bez opraw otaczających:

Oprawki okularowe powinny być indywidualnie dobrane dla każdego klienta, uwzględniając jego specyficzne potrzeby. Tylko wykwalifikowany optyk może profesjonalnie dobrać najlepsze dla klienta oprawki. Natomiast kupowanie gotowych okularów, gdzie nie są uwzględnione indywidualne potrzeby klienta może prowadzić do poważnych problemów związanych z obniżeniem jakości widzenia.