Drukuj

Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Zwykle choroba ta występuje u osób starszych, jednak pewne predyspozycje genetyczne mogą prowadzić do jej wystąpienia także u ludzi młodych.

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które w różnym stopniu może upośledzać ostrość widzenia. W prawidłowym oku soczewka jest całkowicie przeźroczysta i wpadające do oka promienie świetlne, nie napotykając żadnej przeszkody docierają do siatkówki – powstaje w ten sposób wyraźny obraz obserwowanego przedmiotu. Pojawiające się zmętnienia stanowią przeszkodę dla prawidłowego widzenia. Sytuację taką można porównać do patrzenia przez mocno zabrudzoną szybę.

 

1_1

Objawy:
Pierwszym objawem zaćmy może być widzenie „jak przez mgłę”- niektóre osoby zaczynają wtedy często przecierać swoje okulary, sądząc, że przyczyną są brudne szkła. Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być też konieczność częstej zmiany okularów, lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji. W miarę postępu zaćmy pogarsza się ostrość widzenia z daleka i z bliska niemożliwy do całkowitego skorygowania okularami.
Występować może zjawisko olśnienia, szczególnie uciążliwe przy prowadzeniu samochodu nocą, a także efekt zdwojenia konturów obrazu. Pewne odmiany zaćmy starczej mogą początkowo poprawiać widzenie z bliska powodując, że pacjent zaczyna czytać bez okularów, których dotąd używał z powodu starczowzroczności.
Pogłębianie się zmętnienia soczewki uniemożliwia jednak po pewnym czasie również widzenie do bliska. W skrajnych przypadkach, kiedy soczewka całkowicie zmętnieje, następuje znaczne upośledzenie widzenia – widać najwyżej kontury dużych przedmiotów.
Chory na zaćmę, często w pełni sił rezygnuje z pracy zawodowej, wyłącza się z życia towarzyskiego.

Przyczyna powstawania zaćmy:
Do dziś dnia naukowcy tak naprawdę nie poznali jeszcze przyczyny tworzenia się zaćmy.
Wiadomo, że przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, czy cukrzyca, a także promieniowanie jonizujące lub podczerwone (wysokie temperatury) mogą doprowadzić do jej powstania, ale dlaczego rozwija się tak zwana starcza zaćma – nie wiadomo.

 

Choroby gałki ocznej powodujące zaćmę:
- urazy,
- zapalenie błony naczyniowej,
- silna krótkowzroczność,
- miejscowo stosowane leki (szczególnie krople steroidowe),
- guzy wewnątrzgałkowe,

 

 Choroby ogólne powodujące zaćmę:
- cukrzyca,
- inne choroby metaboliczne (np. galaktozemia, choroba Fabry`ego, hipokalcemia),
- ogólnie stosowane leki (szczególnie steroidy, chlorpromazyna),
- choroby zakaźne (wrodzona różyczka),
- dystrofia miotoniczna,
- atopowe zapalenie skóry,
- wrodzone zespoły chorobowe (zespół Downa, zespół Lowe`a),
- wrodzona (dziedziczna) zaćma,
- promieniowanie jonizujące (np. promieniowanie rentgenowskie).

 

Metody leczenia zaćmy: