Drukuj

Oczy są łatwym celem dla alergenów i środków drażniących ponieważ, podobnie jak skóra, są odsłonięte i wrażliwe.

 Choroby alergiczne oczu powodują takie same czynniki, jak w przypadku kataru siennego: pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy i kurz. Zwykle barierę ochronną stanowią łzy, które wypłukują wszystkie drobinki i zanieczyszczenia z oka. Jeśli jednak łzy sobie nie poradzą, wszystkie te pyłki i drobinki dostają się głębiej, do błony śluzowej oka i wywołują stan zapalny.

 W przypadku kontaktu z alergenem, oko stara się bronić. Polega to na powstawaniu przeciwciał, które walczą z substancjami podrażniającymi oko. Objawem tej walki są właśnie: uczucie swędzenia, pieczenia i łzawienie. Im dłuższy kontakt z alergenem, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do opanowania.

 

1_1

Najczęściej spotykane przez lekarzy rodzaje chorób alergicznych oczu to:

Alergeny (pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie) dostają się do worka spojówkowego oka. Objawy sugerujące ostre alergiczne zapalenie spojówek to: gwałtowny początek, często u młodych osób, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu z niewielką ilością śluzowej wydzieliny.

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek pojawia się często u pacjentów z katarem siennym. Zwykle są to: silne łzawienie oczu, pieczenie i swędzenie, które często towarzyszą objawom ze strony układu oddechowego. Spojówka często jest obrzęknięta, może również występować niewielka ilość śluzowej wydzieliny. Ta postać alergii występuje sezonowo.

Jest to schorzenie dość rzadkie, obustronne i nawracające. Najczęściej dotyczy chłopców w pierwszej i drugiej dekadzie życia i zwykle mija w okresie dojrzewania. Objawy to: silne swędzenie oczu, łzawienie, światłowstręt, śluzowa wydzielina, uczucie ciała obcego w oku. Swędzenie oczu jest często objawem dominującym, typowo dolegliwości nasilają się rano.

Jest to oczna manifestacja uogólnionej nadwrażliwości na jakiś czynnik. Oprócz zapalenia spojówek i rogówki mogą wystąpić także: gorączka sienna, pokrzywka czy astma. Ta postać alergicznego schorzenia narządu wzroku najczęściej występuje u młodych mężczyzn, jest zwykle obustronna i trwa kilka lat. Dominujące objawy to: uciążliwe łzawienie, swędzenie, duża ilość śluzowej wydzieliny i światłowstręt.