Wiele osób prędzej czy później doświadcza problemów ze wzrokiem. Zmiany w widzeniu zachodzące z wiekiem to naturalny proces. Niewyraźne widzenie bądź utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów mogą mieć kilka przyczyn:

 

Krótkowzroczność (miopia)

 

Osoby cierpiące na krótkowzroczność mają trudności z widzeniem z daleka. Obiekty znajdujące się w odległościach od kilku centymetrów do kilku metrów widzą wyraźnie. Poza tą odległością przedmioty są nieostre lub rozmyte.

 

                                                                               

1_1 

 

miejsce załamania promieni świetlnych w oku krótkowidza

 

Dalekowzroczność (nadwzroczność)

 

Osoby z dalekowzrocznością dobrze widzą z daleka, jednak wyraźne widzenie z bliska jest dla nich trudne bądź zupełnie niemożliwe. W skrajnych przypadkach muszą stale wytężać wzrok, żeby cokolwiek zobaczyć, niezależnie od odległości.

 

1_2

 miejsce załamania promieni świetlnych w oku dalekowidza

 

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia.
 Dotyka wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osoby z astygmatyzmem widzą niewyraźne lub zniekształcone przedmioty z każdej odległości zależnie od rodzaju i wielkości wady. Astygmatyzmowi może towarzyszyć krótko lub dalekowzroczność.

 1_1

 

 

1_1