Zaniedbana choroba oczu może w znacznym stopniu ograniczyć samodzielność, pozbawić nas pracy. Pierwsze objawy to zazwyczaj: gorsze, zamglone widzenie, rozmazane litery w druku. Bezzwłocznie należy iść wtedy do lekarza, bo zaćmy, jaskry, odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej nie wolno lekceważyć!
Odwarstwienie siatkówki to niebezpieczne schorzenie, które grozi całkowitą i nieodwracalną utratą wzroku. Czas odgrywa tu niezwykle ważną rolę - przy pierwszych objawach choroby można bowiem przywrócić całkowitą lub bardzo dobrą ostrość widzenia. Dlatego nie wolno lekceważyć sygnałów, które świadczą o tym, że w którejś z warstw siatkówki doszło do uszkodzenia naczyń i wylewu, choć - niestety - takie sygnały nie zawsze się pojawiają.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD – Age-related Macular Degeneration) zwane potocznie zwyrodnieniem plamki żółtej jest chorobą oczu, która doprowadza do częściowej lub całkowitej nieodwracalnej utraty wzroku.
Jaskra to choroba oczu, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jeśli zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana, można skutecznie hamować jej rozwój. Niestety wczesne objawy jaskry są skryte, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku. Jaskra najczęściej powstaje w efekcie wzrostu poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego. To ciśnienie powoduje mechaniczne uszkodzenie nerwu wzrokowego, który przekazuje informacje wzrokowe do mózgu.
Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Zwykle choroba ta występuje u osób starszych, jednak pewne predyspozycje genetyczne mogą prowadzić do jej wystąpienia także u ludzi młodych.