Każda osoba, dziecko czy dorosły, chce widzieć wyraźnie. Jest to oczywiste - przecież ponad 90 % informacji odbieramy za pośrednictwem wzroku. Połowa populacji świata potrzebuje do tego pomocy optycznej: okularów lub soczewek kontaktowych. Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych, nawet jeśli od dłuższego czasu nosi się okulary. Decydujący dla komfortu noszenia soczewek kontaktowych jest odpowiedni ich dobór. Przez co nie zaleca się kupowania soczewek kontaktowych po prostu w sklepie.

Masoko_29 

ODPOWIEDNI DOBÓR
Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary korekcyjne, powinny być w jak największym stopniu dopasowane do naszego wzroku. Z tego względu, najlepszym sposobem na ustalenie, jakie soczewki będą dla nas najlepsze, jest wizyta u lekarza okulisty. Specjalista dobierze je odpowiednio do wady wzroku, ale także wieku i trybu życia tak, by stanowiły jak największe udogodnienie.
Kiedy już zostaną nam przepisane odpowiednie soczewki kontaktowe, należy pamiętać o wizytach kontrolnych, by lekarz mógł sprawdzić, czy nasz wzrok nie ulega pogorszeniu, a szkła służą nam tak, jak powinny.
 

ZALETY STOSOWANIA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
• Nie ograniczają pola widzenia
• Korygują wady wzroku, a nie zmieniają wielkości widzianego obrazu
• Nie zniekształcają obrazu otoczenia
• Korygują wady wzroku nawet przy dużych różnicach pomiędzy obojgiem oczu

• Korygują skutecznie duże wady wzroku
• Umożliwiają korekcję wad nie korygowalnych za pomocą okularów

• Nadążają za każdym ruchem oczu
• Nie zmieniają wielkości oczu
• Nie ulegają zaparowaniu
• Można w nich uprawiać każdy sport
• Są niewidoczne dla innych osób

 

RODZAJE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Głównym kryterium podziału jest materiał, z którego są wykonane:

  • twarde- dla trudniejszych wad wzroku np. astygmatyzm, ciężkich schorzeń okulistycznych, a także przy bardzo dużych wadach wzroku
  • miękkie

Miękkie soczewki kontaktowe możemy podzielić na dwa rodzaje:

  •  hydrożelowe - w soczewkach hydrożelowych zastosowany materiał posiada niższą przepuszczalność tlenu, dlatego powinny być noszone w trybie dziennym.
  • silikonowo-hydrożelowe (soczewki najnowszej generacji przeznaczone do noszenia w dzień i noc (przez całą dobę bez zdejmowania). Soczewki silikonowo-hydrożelowe posiadają wysoką przepuszczalność tlenu.

W zależności od rodzaju wady wzroku soczewki korygujące dziela się na regulujące:

  • krótkowzroczność (soczewki sferyczne),
  • dalekowzroczność (soczewki sferyczne),
  • astygmatyzm (soczewki toryczne), korygują wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności o dodatkowych parametrach niwelujących zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem, który potęguje nieostre oraz zniekształcone widzenie wywołane odstępstwami od prawidłowego sferycznego kształtu rogówki. Astygmatyzm to wada, przy której światło załamywane jest w jednej płaszczyźnie rogówki silniej, a w innej słabiej.
  • prezbiopię (soczewki progresywne), zapewniają wyraźne widzenie z bliska, ze średniej odległości jak i z daleka, przy czym nasilenie odpowiednich mocy w soczewkach zmienia się płynnie, dzięki czemu nie ma efektu \"dwojenia\" obrazu.


Soczewki dzielą się ze względu na tryb noszenia na:

  • dzienne (noszone w dzień i odkładane na noc do pojemniczka z płynem)
  • całodobowe (bez ściągania na noc NIGHT & DAY)

Podział soczewek występuje również ze względu na okres wymiany:

  • Soczewki jednodniowe (jednorazowe), po całodziennym używaniu soczewka kontaktowa może zostać wyrzucona, a następnego dnia zastąpiona nową sztuka wyjęta z pudełeczka. Zapewniają uczucie miękkości i jedwabistości i nie wymagają roztworów czyszczących. Wysoka przepuszczalność oraz transmisyjność tlenu daje poczucie komfortu przez cały czas używania szkieł kontaktowych. Nie mają sobie równych ze względu na walory zdrowotne.
  • Soczewki dwutygodniowe zawierają składnik nawilżający, który pomaga w utrzymaniu komfortu oraz miękkości soczewek. Znajduje się on wewnątrz soczewki utrzymując jej elastyczności oraz odporność na wysuszanie, dzięki temu pod koniec dnia jest porównywalnie wysokie nawilżenie, jak zaraz po założeniu. Nowoczesna technologia sprawia, że soczewki te odporne są na odkładanie się osadów białkowych, a w trakcie pielęgnacji nie wymagają dodatkowego czyszczenia. Przystosowane są dla osób, które noszą soczewki kontaktowe przez wiele godzin w ciągu jednej doby.
  • Soczewki miesięczne możemy podzielić na soczewki dzienne (elastyczne-noszone tylko podczas dnia) jak i soczewki miesięczne ciągłego noszenia, które pozwalają na używanie ich 24h/dobę, bez potrzeby zdejmowania. Jest to bardzo wygodne dla osób, które cenią sobie czas i wygodę. Osoby stosujące takie soczewki praktycznie zapominają o tym, że mają jakąkolwiek wadę!


Soczewki mogą wyróżniać się także ze względu na przeznaczenie:

  • Soczewki kosmetyczne - wśród soczewek kosmetycznych wyróżniamy soczewki kolorowe,
    Kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają w naturalny sposób zmienić kolor Twoich oczu dzięki Technologii Colorblends 3-w-1, polegającej na zmieszaniu ze sobą trzech odcieni, co pozwala na stworzenie kolorów, które zapewniają subtelną głębie spojrzenia.
    Przeznaczone są głównie dla osób, które potrzebują prawdziwego efektu lub wyraźniejszej zmiany. Stosowanie tych soczewek jest całkowicie bezpieczne dla oka i wygodne w stosowaniu. Zasady pielęgnacyjne sa indentyczne jak przy soczewkach bezbarwnych. Doskonale służą osobom zarówno z jasną, jak i z ciemną tęczówką. 
  • Soczewki z korekcją wzroku.

 


NAJCZĘSTSZE PYTANIA...

  • Co to znaczy, że soczewka ma moc np. 2 dioptrii?

Dioptria jest to jednostka zdolności skupiającej elementu optycznego, np. soczewki kontaktowej lub okularowej. W dioptriach podaje się też wartość wady wzroku - i w konsekwencji określa się moc soczewki okularowej lub soczewki kontaktowej, potrzebnej do skorygowania tej wady. Jeżeli pacjent jest krótkowidzem, to musi nosić soczewki o odpowiedniej liczbie dioptrii, poprzedzonej znakiem minus. Jeżeli jest dalekowidzem, to liczbę dioptrii poprzedza znak plus.

 

  • Czy można od razu nosić soczewki kontaktowe przez cały dzień?

Raczej nie. Zaleca się, aby codzienny czas noszenia soczewek zwiększać stopniowo, zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Okres adaptacji oka do soczewek kontaktowych jest różny u różnych osób i zależy m.in. od typu soczewek. Czas adaptacji do soczewek miękkich jest zazwyczaj krótszy niż do soczewek sztywnych - gazo-przepuszczalnych.

 

  • Jak długo można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?

Najlepiej przestrzegać czasu noszenia podanego przez specjalistę. Obecnie zaleca się noszenie soczewek kontaktowych przez cały dzień, poza porą snu. W soczewkach wykonanych z materiału o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu, okazjonalnie można przespać 2-3 noce bez zdejmowania ich (np. podczas pracy na nocnej zmianie, w podróży, w czasie dłuższych uroczystości). Ewentualne wydłużenie czasu noszenia soczewek kontaktowych zależy także od ilości i składu płynu łzowego, co ocenia specjalista. Noszenie przedłużone przez 7 dni bez przerwy lub dłużej nie jest zalecane.

  • Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Raczej nie. Nie zaleca się spania z założonymi soczewkami. Nawet nosząc soczewki kontaktowe o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu zaleca się zdejmowanie ich na noc a spanie w soczewkach tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Krótka drzemka jest jednak w soczewkach o dużej przepuszczalności dla tlenu w pełni dozwolona.

 

  • Czy można zmienić kolor oczu nie mając wady wzroku?

Tak. Kolorowe soczewki kontaktowe są dostępne także bez mocy optycznej. Niezależnie od tego czy mamy, czy nie mamy wady wzroku, za pomocą kolorowych soczewek kontaktowych można podkreślić naturalną barwę tęczówek oczu, albo ją zmienić.

 

  • Czy można uszkodzić soczewkę kontaktową ?

Tak. Łatwiej uszkodzić miękkie soczewki kontaktowe. Należy obchodzić się z nimi delikatnie, nie należy chwytać soczewek między paznokcie, lecz posługiwać się opuszkami palców. Staranne pielęgnowanie i ostrożne obchodzenie się z soczewkami kontaktowymi jest warunkiem ich trwałości.

 

  • Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Tak, o ile specjalista uzna to za wskazane. Wszystkie typy soczewek kontaktowych nadają się także do zastosowania u dzieci. Wizyty kontrolne z dziećmi u specjalisty powinny być częstsze ze względu na proces wzrostu. Aplikując soczewki kontaktowe małym dzieciom, należy zwrócić szczególną uwagę na staranne pielęgnowanie soczewek.

 

  • Czy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?

Tak. Soczewki kontaktowe zwiększają bezpieczeństwo ruchu ulicznego, ponieważ zapewniają szerokie pole widzenia a ostrość wzroku kierowcy jest co najmniej tak dobra, jak w okularach. Podczas dłuższej jazdy samochodem nie należy jednak przekraczać, zaleconego przez specjalistę, czasu noszenia soczewek.

 

  • Czy można wykonywać swój zawód w soczewkach kontaktowych?

Tak. Soczewki kontaktowe są idealnym sposobem korekcji wad wzroku w zawodach, wymagających bardzo dobrego widzenia, np. przy wykonywaniu czynnosci laboratoryjnych, w zawodach technicznych. Soczewki kontaktowe dają w wielu zawodach dodatkowe korzysci: są wygodne i praktyczne w noszeniu pod okularami ochronnymi, nie spadają z nosa jak okulary, nie ulegają zaparowaniu.

 

  • Czy można nosić soczewki kontaktowe w pomieszczeniach z urządzeniami klimatyzacyjnymi?

Na ogół tak. Czasami nieprawidłowo funkcjonujące urzadzenia klimatyzacyjne lub bezpośrednie oddziaływanie wentylatora mogą powodować wysychanie płynu łzowego, a tym samym przejściowe problemy z tolerancją soczewek kontaktowych. Doraźnie pomagają krople nawilżające, tzw. \"sztuczne łzy\". W razie narastania tych problemów należy skonsultować się ze specjalistą.

 

  • Czy można używać kosmetyków nosząc soczewki kontaktowe?

Tak. Przystępując do zrobienia makijażu należy zawsze w pierwszej kolejności zadbać o soczewki kontaktowe. Najpierw trzeba założyć soczewki, a potem dopiero można nakładać makijaż. Przy usuwaniu makijażu kolejność jest taka sama: najpierw trzeba zdjąć soczewki, a w drugiej kolejności usunać makijaż. Dostępne są w handlu specjalne, testowane kosmetyki dla pań noszących soczewki kontaktowe, nie powodujące alergii i podrażnień.

 

  • Czy można stosować krople z lekami do oczu, nosząc soczewki kontaktowe?

Nie. Lekarstwa do oczu mogą , ze względu na swój skład i środki konserwujące, obniżać komfort noszenia soczewek kontaktowych, przede wszystkim soczewek miękkich. W sprawie ewentualnego stosowania lekarstw do oczu należy zawsze skonsultować się ze specjalistą.

 

  • Czy można nosić soczewki kontaktowe w czasie ciąży?

W zasadzie tak, lecz w czasie ciąży należy często konsultować się ze specjalistą. Soczewki, które nigdy nie sprawiały problemów, mogą stać się podczas ciąży przyczyną wystąpienia pewnych dolegliwości. Może to wynikać ze zmiany kulistości rogówki i zmian składu płynu łzowego, wywołanych przez zmiany hormonalne.

 

  • Czy można nosić soczewki kontaktowe w saunie?

Tak. Podczas korzystania z sauny soczewki kontaktowe nie ulegają zaparowaniu i nie reagują na wahania temperatury, ponieważ zachowują na powierzchni oka temperaturę ciała.

 

  • Czy można uprawiać sport w soczewkach kontaktowych?

Tak. Dla każdej dyscypliny sportu wybrać można odpowiednie soczewki kontaktowe. Osoby uprawiające sport preferują soczewki kontaktowe miękkie, gdyż bardzo dobrze utrzymują się na powierzchni rogówki. Soczewki kontaktowe dopasowuje się u sportowców ciaśniej i zaleca się często soczewki miękkie o większej średnicy, podtrzymywane dodatkowo przez powieki.

 

  • Czy można nurkować w soczewkach kontaktowych?

Tak, ale tylko używając odpowiednich okularów do nurkowania. Pod powierzchnią wody siła przylegania soczewki do rogówki zmniejsza się znacząco i soczewki mogą zostać spłukane z powierzchni oka.

 

  • Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Tak, lecz należy przestrzegać kilku zaleceń. Podczas zanurzania się pod wodę należy zamknąć oczy, aby zapobiec spłukaniu soczewek kontaktowych z powierzchni oczu. Podczas pływania należy przymrużać oczy. W ten sposób brzegi powiek mocniej podtrzymują soczewkę, chroniąc ją przed spłukaniem z powierzchni oka. Dla pewności lepiej jest używać okularów pływackich.

 

  • Czy można wyjechać w soczewkach kontaktowych na urlop?

Tak. Przed każdą podróżą należy jednak wyposażyć się w wystarczającą ilość środków pielęgnacyjnych. Zaleca się też zabranie ze sobą zapasowej pary soczewek kontaktowych, jak również okularów. Dobrze jest zabrać ze sobą numer telefonu swojego specjalisty, aby w razie problemów móc się z nim skontaktować.